Co zrobić w razie kolizji

Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. bezpłatne auto zastępcze przysługuje każdemu, kto wykorzystuje samochodu do celów spersonalizowanych, a jego samochód został oddany do naprawy po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu drogowego i, co ważne, nie posiada innego pojazdu. Tym samym auto zastępcze otrzyma prawie każdy, a nie jak do tej pory jedynie chłopcy i dziewczęta, które używały samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce, ze stuprocentową pewnością, sytuacja nie jest taka prosta, gdyż ubezpieczalnie w kolejnym ciągu niechętnie regulują należności za wynajem samochodów osobom fizycznym.

Pamiętajmy zatem, że …

Wynajem z OC sprawcy wypadku, przysługuje nam na czas naprawy naszego samochodu, czyli od dnia zaistnienia szkody lub także od momentu umieszczenia samochodu do warsztatu (jeśli można było nim przedtem jeździć) aż do dnia jego odbioru. Jednakże, w przypadku szkody pełnej. ponownie Sąd Najwyższy stanął po stronie poszkodowanych kierowców decydując 22 listopada 2013 r., że prawo do pojazdy samochodowe zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu przysługuje do momentu zakupu innego pojazdu, a nie jak twierdzili ubezpieczyciele, że do dnia wypłaty odszkodowania przez TU.

Oczywiście Towarzystwa Ubezpieczeniowe zrobią wszystko, ażeby wypłacić jak najmniej, lub wszystkiego (tj. naprawy, wynajmu samochody zastępczego czy wypłaty w sytuacji szkody pełnej, dokonać w jak najniższych kwotach. To zrozumiałe z perspektywy TU. Co zatem powinien zrobić poszkodowany? Przede wszystkim znać swoje prawa! A w sytuacji jakichkolwiek uwagi korzystać z pomocy prawników.

Sprawdź: bezpłatne auto zastępcze.